Pilatesin çok şaşırtıcı 10 faydası

Pilatesin çok şaşırtıcı 10 faydası

Mart 6, 2023 bakırköy pilates stüdyo begüm çelik diyetisyen personel trainer personel trainer faydaları pilates pilates fiyatları reformer pilates reformer pilates bakırköy reformer pilatesin faydaları Uncategorized yoga zumba 0
evde online pilates

Pilatesin çok şaşırtıcı 10 faydası

IMG 4842 1

Six –pack oluşturmaya yardım eder!

İster orta halli bir karın isterseniz de six –pack isteyin, pilates karın egzersizleri sizi bir sonraki seviyeye taşıyabilir. Tabi diyetinizi temiz beslenme yönünde değiştirerek, orta bedeninizdeki yağ oranını azaltmak kaydıyla! Bunun nedeni, birçok pilates hareketinin geleneksel egzersizlerden daha fazla kas aktivasyonuna sahip olmasıdır. Örneğin, roll -up hareketi, mekik hareketine kıyasla dış obliklerin % 245 daha fazla çalışmasını sağlar. Ve crisscross, yine mekik hareketine kıyasla % 310 daha etkilidir. Pilates eğitmenleri, pilatesin vücudun orta bölümündeki kasları güçlendirmekte çok etkili olduğunun altını çiziyorlar.

Kardiyovasküler dayanıklılık kazandırır!

Çoğu egzersiz programı gibi, Pilates’in aerobik faydaları uygulama yoğunluğuna bağlı olarak değişir. “Jackknife” ve “side lift” gibi ileri düzey hareketler kalp atış hızınızı daha iyi artırır, ancak seated twist gibi oturarak yapılan egzersizler kalp atış hızının düşmesine neden olur. En gelişmiş egzersizler kalp atış hızınızı dakikada 120 – 130 atım hızında yükseltir. Egzersizler arasında hızla hareket etmek ve istirahat süresini azaltmak daha iyi sonuç verecektir. Antrenörler; yüksek yoğunluklu pilates formlarında, bir egzersizden diğerine hızlıca geçiş yapılabileceğini ve kalp atış hızının aerobik seviyeye taşınabileceğini söylemekteler. Kalp atım hızını egzersiz seansı boyunca yüksek tutabilmek ise dayanıklılığı artıracaktır.

Duruşunuzu düzeltir!

Bütün gün bir masada oturup sürekli bir akıllı telefona ya da bilgisayar ekranına bakmak düşük omuzlara ve kötü bir duruş şekline neden olabilir. Zamanla bu sorunlar, kas dengesizliklerini yaratır. Pilates eğitmenleri, pilatesin daha iyi bir kas simetrisi ve dengesi yaratarak bu kötü alışkanlıkların etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olduğundan bahsediyorlar. Pilates, sizi her seansta belirli bir kasla çalışmaya zorlar, zayıf olanları izole eder, kaybettiğiniz gücü yeniden kazandırır ve vücutta denge oluşturur. Güçlü core kasları sizin, geliştirilmiş bir duruşla günlük işlerinizi ağrısız ve özgürce yapabilmenize olanak tanır.

indir 1 1

Çoklu egzersiz olanağı sunar!

Egzersiz programınızı hiçbir zaman değiştirmeden kendinizi aşırı yaralanma riski altına sokmayın. Kendinizi daha güçlü hale getirmek ve stresi önlemek için egzersiz rutininize birkaç pilates seansı da eklemeyi deneyin. Pilates eğitmenleri; pilatesin, ideal postürel uyum gerektiren zorlu pozisyonlar yoluyla vücudun farkındalığını artırmaya yardımcı olduğunu söylüyorlar. Bu egzersizlerden bazıları statik bir pozisyonda zorlanarak çalışırken diğerleri hareket sırasında istikrar ve uyum gerektiren çalışmalar yapıyorlar. Bu sayede vücudunuzda istediğiniz belirli görevleri gerçekleştirmek için gerekli olan kaslarınızı işe koşup tüm kasları daha verimli kullanmak mümkün oluyor.

Esnekliği artırır!

Çoğu egzersiz, yalnızca bir hareket düzleminde ilerliyor ve bu genelde ileri ve geri şeklinde oluyor. Tıpkı mekikte olduğu gibi. Pilates eğitmenleri; pilatesin birkaç düzlemde hareket etmeyi gerektirdiğini söylemekteler. Pilates seansları, omurgayı esneklikten uzantıya, iç rotasyondan dış rotasyona ve yan tarafa kadar hareket ettirerek vücudun her yerinde daha fazla hareket imkânı sağlıyor. Kişi bu ek hareket düzlemlerinde çalışarak esnekliğini arttırıyor ve yaralanma riskini de azaltıyor.

BedellPhoto 2015 NewLogo Edit

Yaralanmaları önler!

Pilates, esnekliği ve dayanıklılığı arttırmaya, dengeyi geliştirmeye yardımcı olur. Pilates eğitmenleri; pilatesin bu özelliklerinin yaralanma riskini azalttığını söylüyor. Uzmanlara göre pilates sayesinde baldırlarınızın esnekliğini 10 derece arttırabilirseniz, günlük rutin işlerinizde yere eğilmeniz gerektiğinde de sırtınızı incitmezsiniz. Tüm vücut gücünüzü geliştirdiğinizde hareketlere bağlı yaralanmaları da en aza indirebilmeniz mümkün olur. Ayrıca, tek taraflı tek bacak pilates hareketleri tüm vücudun dengesini geliştirir ve düşme riskini de azaltır. Son olarak, Pilates verimli hareket modelleri yaratmak için vücut bilinci oluşturarak, eklemler, tendonlar, kaslar ve bağlarda meydana gelen stres azaltıyor.

7- Core kaslarını güçlendirir!

Core kaslarınızı güçlendirmek için mekik çekmeyi unutun gitsin! Pilates, yan karın kaslarını da içeren tüm karın kaslarınızı daha etkili bir şekilde güçlendirir. Pilates, her bir seansta karın kaslarınızı etkili şekilde sıkılaştırmaya odaklanıyor. Örneğin, seated arm seansı boyunca karın kaslarınızı sıkıca tutmak durumundasınız. Omurganızın egzersizi doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için sabit kalması gerekiyor. Ayrıca pilates, çapraz abdominal gibi derin karın kaslarının yanı sıra “six -pack”leri oluşturan rectus abdominal kaslar gibi yüzeysel kasları çalıştırıyor. Pilates, doğru uyumu vurguluyor ve abdominal kasları etkili bir şekilde ateşleyecek uygun formda çalışıyor.

IMG 3830

8- Sırt ağrılarını dindirir!

Sürekli sırt ağrısı çekenler, size bir müjdem var! Yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre, bel ağrısı çeken kişiler, 4 haftalık bir pilates programına 12 aylık bir süre boyunca devam ettiler ve pilatesin sırt ağrılarını önemli ölçüde azalttığını tespit ettiler. Pilates eğitmenlerine göre; pilates, sırtını desteklemek için core kaslarını güçlendiriyor, daha düzgün bir duruş kazandırıyor ve sıkı sırt kaslarının yanlış duruşundan kaynaklı sorunları azaltıyor. Artı, pilates zayıf duruş ve sırt ağrısına yol açan temel dengesizlikleri de gidermeye yardımcı oluyor. Bu bağlamda omurganın güçlendirilmesi için özel pilates egzersizleri yapmak öneriliyor.

9- Kilo vermenize yardımcı olur!

Haftada bir kilo vermek istiyorsanız, günde normal beslenmenizden 500 kalori daha az almanız gerekiyor. İster aldığınız kaloriyi azaltırsınız ya da isterseniz kalori açığını egzersizle birleştirirseniz. İşte bunu yapmak istiyorsanız pilates size yardımcı olabilir. Ala, Montgomery’deki Auburn Üniversitesi’nden Michelle Olson tarafından yapılan bir araştırmaya göre; pilates egzersizi sırasında kalori yakımı, sizin kilonuzun yoğunluğuna bağlı olarak dakikada 4 ile sekiz kalori arasında değişmektedir. Uzmanlar, kilo kaybı programının parçası olarak, haftada en az dört gün 45-60 dakika boyunca ılımlı yoğun egzersiz yapmayı öneriyor. Tabi bu süreye ısınma ve serinleme egzersizleri dahil değil. İşte bunun için de pilates çok iyi bir egzersiz seçeneğidir.

IMG 4710

10- Kemik yoğunluğunuzu artırır!

Fitness eğitnemlerine göre; güç antrenmanları, çok bilindik bir kemik yoğunluğu artırıcı egzersizler olsa da, pilates de şaşırtıcı bir şekilde kemik yapımını desteklemektedir. Çünkü kemik, kas gibi dinamik bir dokudur ve sizin çalışmalarınıza olumlu cevap verir. Direnç egzersizleri, gerginlik oluşturmak için kasları kemik üzerine çekerek kemiği sağlamlaştırır. Bir pilates egzersiz programında aparatlarla ve direnç bantlarıyla dayanıklılık kazanmaya çalışılır. Pilates paspas egzersizleri sırasında ise yan bacak ve kürek kemiklerini çalıştırmak için direnç bantları öneriliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz