Esnekliği Artırmak İçin İpuçları

Esnekliği Artırmak İçin İpuçları

Mart 5, 2023 bakırköy pilates stüdyo begüm çelik diyetisyen personel trainer personel trainer faydaları pilates pilates fiyatları reformer pilates reformer pilates bakırköy reformer pilatesin faydaları Uncategorized yoga zumba 0
AMCV8550 1

Esnekliği Artırmak İçin İpuçları

IMG 4842 2

Siz düşünmeden bölünmeye atlayan ya da ayağını zahmetsizce başlarının arkasına yerleştiren kişileri kıskandıran biri misiniz? Evet, muhtemelen nefret ettiğiniz insanlardan biriyim. Bugün esnekliğinizi artırmanıza yardımcı olacak ipuçları vermeye odaklanacağım ve belki de bir gün diğerlerinin imrenebileceği insanlardan biri olacaksınız.  

Öncelikle, esneklik kişiden kişiye değişir.

 Temel yapımız benzer olmasına rağmen, her insan eşsizdir. Pek çok faktör esnekliğe katkıda bulunur – boy, cinsiyet, ergenlik, çevre, günlük aktiviteler, duruş, yürüyüş, hidrasyon ve çok daha fazlası. Açıkçası, bu sorunu çözecek bir sihir numarası yok, ancak esnekliği artırmaya

yardımcı olacak birkaç ipucu vereceğim.

  1. Hareket:  Uzun süre oturmak vücutta zor olabilir, bu yüzden kalkıp gün boyunca dolaştığınızdan emin olun. Vücut bütün gün bir bilgisayarın önünde, kanepede ya da masada oturmak için tasarlanmamıştı. Her uyanma saatinde bir çaba harca. 
  2. Hidrat, Hidrat, Hidrat:  Vücut çoğunlukla sudan oluşur, bu yüzden vücudunuza ihtiyacı olanı verin. Özellikle kaslarımız için, susuz kalmanın birçok yararı vardır. Kaslarımızın esneklik eğitimine cevap vermesi için hidratlanması gerekir. Vücut iyi hidratlandığında optimum esneklik elde edilir. 
  3. Ayaklarla Başlayın: Ayaklar  tüm vücut ağırlığımızı taşır, bu nedenle ayaklarınızı ayakkabıların dışına doğru germek, beslemek ve hareket ettirmek için zaman bulun. Ayaklar vücudun bir yansımasıdır. Ayaklar sertse, vücut sertleşir.
  4. Dolaşım:  Harekete odaklanın. Vücut hareket ettikçe, kan vücuttaki dolaşımı artırarak kaslara dolaşımını artıracaktır. Vücuda masaj yapmak dolaşımın arttırılması için mükemmel bir yoldur. Profesyonel bir masaj yaptırmakla ilgilenmiyorsanız, vücudunuzun dar bölgelerinde köpük rulo, laklı kürek veya oklava kullanın. Bu hareket, düğümleri serbest bırakmaya ve etkilenen bölgedeki dolaşımı arttırmaya yardımcı olacaktır. Bir bölgeye kan vermek, iyileşmesine yardımcı olur. 
  5. Esneme:  Sabahları büyük bir esneme yapın ve o sert kasları açın. İnan bana; Bu basit görevi yerine getirmek vücut için harikalar yaratabilir. Her yerinde halsiz veya sıkı hissediyor musunuz? Kollarınızı havaya kaldırın, ciğerleri ve esnemeyi açmak için göğüs kafesini kaldırın. Bir keresinde günde 19 defa esnemem önerildi.  
  6. Tam Hareket Aralığı:  Amacınız uzun yağsız kaslara ulaşmaksa, yalnızca yarım hareket aralığında egzersiz yaparak kendinizi kandırmayın. Her hareketle tam veya daha fazla hareket aralığınızı yaptığınızdan emin olun. Bu ekstra inç gerçekten bir fark yaratabilir.   
  7. Buddy Stretch / CANDY: Öğrettiğim  atölye ve eğitimlerde, bireylere germe konusunda yardımda bulunuyorum. Bu basit görev bedenlerini gerginliklerine biraz daha ileri gitmeye zorlar. Vücudun daha derine inmek için genellikle biraz cesaretlendirmeye ihtiyacı vardır. Bu yardım şekeri diyorum çünkü çok iyi hissettiriyor. Joseph Pilates’in aynı şeyi yaptığı biliniyordu, ancak çoğu zaman daha fazla güçle!
  8. Nefes Al:  Derin nefes almayı ve tamamen nefes almayı öğrenmelisin, yapmalısın. Nefes, yaşamın ilk ve son eylemidir ve vücudun düzgün çalışması ve esnek olması için nefes alıp gitmen gerekir.  
  9. Dinlenme / Rahatlama: Sürekli vücudunuzu zorluyorsanız, bu sizin için. Vücudunuzun iyileşip onarılmasını sağlamak zorundasınız. Eğer sürekli olarak iyileşmeden kasları parçalara ayırıyorsanız, geriler ve size karşı çalışırlar. Kaslarınızın iyileşip onarılmasına izin vermedikçe asla esneklik elde edemezsiniz. 
  10. Vücudunuza güvenin:  Birçok insan için, olumsuz kendi kendine konuşma, onları maksimum esneklik elde etmekten alıkoyuyor. Bu genellikle bir hedefe ulaşmanın en zorlu yanıdır. Düşünmek yerine “yapamam”, “deneyeceğim” veya “Yapabilirim” diyebilirsiniz. Maddenin üzerinde akıl güçlüdür. Olumlu düşünme ile, her şeyi başarabilirsiniz. Dene; sonuçta şaşıracaksınız. Sizin için pratik, sabır ve sebat gerektirir, ancak kendinize inanırsanız her şey mümkündür. Her şey içinden başlar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz