ARTIK SPOR YAPARKEN GÜÇ KAYBINA SON!

ARTIK SPOR YAPARKEN GÜÇ KAYBINA SON!

Mart 15, 2023 bakırköy pilates stüdyo begüm çelik diyetisyen personel trainer personel trainer faydaları pilates pilates fiyatları reformer pilates reformer pilates bakırköy reformer pilatesin faydaları Uncategorized yoga zumba 0
Begum Logo Beyaz Zemin

Günlük hayatın ve sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi olan spor aktiviteleri vücuttaki kasları çalıştırarak daha zinde bir vücuda sahip olmanın en önemli yoludur kuşkusuz. Ancak spor yaparken vücutta karbonhidratlar yanarak enerjiye dönüştüğü için, karbonhidrat eksilmesi olur ve buda kişinin aşırı yorulmasına sebep verir. Ancak bilimsel gelişmelerle antrenmandan önce karbonhidrat yüklemesi yapılarak enerji takviyesi yapılabilir. Güce dayalı yapılan sporlarda enerji kaybına engelleyerek maksimum performansın ortaya çıkmasını sağlar. 

grsel5617 525 277

Karbonhidrat diyeti ile yapılacak antrenmandan önce vücuda yüksek miktarda karbonhidrat alımı sağlamaktadır. Ancak yapılan bilimsel araştırmalarla bu diyetin uzun süreli yapılacak sporlarda daha etkili olduğu belirlendi. Ayrıca daha kısa süreli antrenmanlarda yapılacak karbonhidrat diyetinin vücuda faydası olmadığı gibi vücutta yağlanmayı artırdığı tespit edilmiştir. 

Antrenmanınızı düzenli olarak yapıyorsanız, diyeti de düzenli yapmak ve aşırı yükleme yapmamak vücut için çok daha faydalı olacaktır. Kısacası karbonhidrat yüklemesinin fazla yapılması fazla enerji yüklemesi anlamına gelmemektedir. Ayrıca karbonhidrat diyetinin her spor dalı ve aktivite için yapılmaması önemlidir. Özellikle güce dayalı olan ve vücudun aşırı yorulduğu spor dallarında ya da aktivitelerde yapılması gereklidir. Aynı zamanda düzenli olarak kullanılması etkisinin sağlıklı olarak görülmesini sağlar. 

Onun için bazı hususuna dikkat etmek gerekir. Her insanın harcadığı kalori farklı olduğundan dolayı ihtiyacı olan karbonhidrat miktarı da farklılık göstermektedir. İlk kullanırken tüketiminizin yarısı kadar karbonhidrat yüklemesi yapılması gerekir. Daha sonra günkü alınacak karbonhidrat miktarı arttırılır ve buna bağlı olarak yağ tüketimi de azaltılmaktadır. Ancak bu esnada yapılan olan egzersizin düşük seviyeye çekilmesi gerekir. Çünkü tüketilen enerjinin hepsinin yakılmaması gerekir. 

Karbonhidrat diyeti ile yükleme yapılan insanlarda düşük kan şekeri olabilecek bir durumdur. Karbonhidrat yüklemesi kan şekerinin yükselmesini sağlar ki, vücutta buna karşı kan şekerini dengelemek için insülin salgılamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak ve kan şekerinizin karbonhidrat yüklemesi sonucu dengede olmasını istiyorsanız glisemik oranı düşük olan karbonhidratların tercih edilmesi gerekir. Bu açıdan kan şekeri dostu olan tam tahıllı yiyeceklerin tüketilmesi faydalıdır. 

Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen insanların enerji kaybını engellemek için kullanılan bu yöntem, vücuda enerji sağlamak ile birlikte vücutta kilo artışını da sağlayabilmektedir. Diyetin sadece vücudu oldukça zorlayan aktivitelerle uğraşan kişilerce yapılması, gelişi güzel yapılmaması daha etkin bir sonuca ulaşmayı sağlayacaktır. 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz