Sağlıklı Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Protein Tüketilmeli?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Protein Tüketilmeli?

Nisan 27, 2023 Bakırköy Pilates Salonu bakırköy pilates stüdyo begüm çelik Begüm Çelik Aletli Pilates Begüm Çelik ile Pilates Begüm Çelik ile Pilates Dersleri Begüm Çelik ile Zayıflama Dersleri Begüm Çelik Nerede Ders Veriyor Begüm çelik Pilates stüdyosu Begüm Çelik Reformer Pilates diyetisyen personel trainer personel trainer faydaları pilates Pilates Eğitmeni Begüm Çelik pilates fiyatları reformer pilates reformer pilates bakırköy reformer pilatesin faydaları Uncategorized yoga zumba 0
pilates-fiyatlari

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Protein Tüketilmeli?

Diyet uygulamaya karar verdiyseniz, muhtemelen “Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için günde ne kadar protein tüketmeliyim?” diye de merak etmişsinizdir. Etkili ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için günde ne kadar protein ihtiyacınız olduğunu bilmek ister misiniz?

Farklı cevaplar kafanızı biraz karıştırabilir, ancak dikkat ederseniz, en sevdiğiniz diyet yiyeceklerinin birçoğuna protein eklendiğini görürsünüz. Peki kilo vermeye çalışırken daha fazla protein tüketimi doğru  mudur? Durum pek de bu şekilde değil aslında. Formda kalmak ve atletik hedeflere ulaşmak için günde ne kadar protein tüketilmesi gerektiğini öğrenmek için bu ana esasları dikkate almalısınız.

images 6

Kilo Vermek İçin Günde Ne Kadar Protein Tüketilmeli

Beslenme kuralları, sağlıklı bir yetişkinin ihtiyaç duyduğu kalorinin yüzde 10-35 kadarını proteinden alması gerektiğini belirtmektedir. Peki daha fazla protein tüketimi dahaa iyi sonuç verir mi? Şunu aklınızdan çıkarmayın, özellikle kilo vermeye çalışırken, herhangi bir besinden gereğinden fazla yemek kesinlike önerilen bir durum değildir.

Bazı araştırmalar, diyet uygulayan kişilerin daha fazla proteinli yiyecek tükettikleri zaman daha fazla kilo verdikleri sonucunu göstermiştir. Unutmayın önemli olan kilonun hedeflenen bölgelerden verilmesidir, yani vücut yağı değil de kaslarınızı kaybederken de kilo verirsiniz aslında, bu noktaya dikkat etmek gerekir. Bazı araştırmalar, ihtiyaç duyulan kalori miktarının yüzde 25-30’unu yağsız proteinden alan kişilerin, daha fazla vücut yağı kaybettiğini ve vücutlarının dinlendiği zamanlarda yaktığı kalori miktarının arttığını göstermiştir.

timthumb

Aşırı kilolu ve obez kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada da yüksek protein (yüzde 30) tüketimi ve düşük proteinli yüksek süt ürünleri diyeti (yüzde 15) yapan gruplar değerlendirilmiştir. Yüksek protein grubu, düşük protein diyeti yapan kadınlara göre daha fazla vücut yağı kaybetmiştir ve daha fazla yağsız kas kütlesi kazanmışlardır. Düşük protein grubu da kilo kaybetmiştir fakat aynı zamanda yağsız kas kütlelerini de kaybetmişlerdir.

Araştırmacılar yağsız kas kaybının uzun vadede tekrar kilo alımına sebep olabileceğinin altını çizmektedirler. Yağsız kas kütlesi, vücut dinlenirken dahi yağdan daha fazla kalori yakar. Yağsız kas kütlesi kaybedildiğinde, gün boyunca daha fazla kalori yakma yeteneği kaybedilmiş olur aslında. Bunun yanında, yüksek protein grubunun geliştirilmiş vücut yapısı, kısa ve uzun vadede daha fazla kalori yakmalarına yardımcı olabilir.

Ne tür kalori olduğu önemli olmaksızın, yakacağınızdan fazla kalori alırsanız, kilo alacağınızı unutmayın. Bazı çalışmalar, yağsız proteinden alınan kilonun, yağ ve karbonhidratlardan alınan kilodan daha iyi olduğunu öne sürse de, amacınız kilo vermekse, doğru miktarda kalori tüketmek, başarılı olmanın anahtarıdır.

Egzersiz İçin Günde Ne Kadar Protein Gerekli

Zayıflama planınızın bir parçası olarak düzenli olarak egzersiz de yapıyorsanız, diyetinize daha fazla protein eklemek isteyebilirsiniz. Sporcuların protein ihtiyaçları, tipik diyet uygulayan kişilerden daha yüksektir. Egzersiz yapan diyet uygulayıcıları, hala yüzde 10-35 oranındaki öneriyi esas alarak protein alımlarını üst uçlarda tutabilirler.

Ortalama bir diyet yapan kimse, vücut ağırlığına göre kilogram başına 0.8 ile 1.0 gram protein alabilir. Uzmanlar, ağır egzersiz yapanların ve sporcuların, vücut ağırlıklarına göre kilogram başına 1.2 ile 1.7 gram protein tüketmelerini önermektedir. Sporcu ya da ağır egzersiz yapan kimse olarak kastımız, genellikle haftada 10-12 saatten fazla egzersiz yapan kişilerdir.

Protein Takviyesi Kullanmalı Mıyım?

Protein takviyesi ürünleri pahalıdır ve bir kısmı ihtiyacınız olmayan şeker ve bazı içerikler içerebilir. Kilo vermek için muhtemelen bir protein takviyesine ihtiyacınız olmayacaktır. Yemek ve atıştırmalarınıza sağlıklı proteinli yiyecekler eklediğinizde günlük protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Mutfağınızda zaten var olan birçok yiyecek, sizin için yeterli proteini sağlayacaktır. Örneğin, sadece tek büyük boy bir yumurta, yaklaşık olarak 5 gramlık bir protein sağlar. Bir yumurta akı, yaklaşık olarak 4 gram proteine sahiptir. Tek bir yumurtayı birkaç beyazla birleştirirseniz eğer, diyet dostu bir karışım yapabilir ve çok fazla yağ eklemeksizin yaklaşık 15 gramlık protein ihityiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Akşam yemeğine ya da öğle yemeğine, bir parça yağsız tavuk dahil edebilirsiniz. Bir porsiyon, 120-150 gram tavuk göğsü, yaklaşık 26 gram protein sağlar. Ayrıca takviye kullanmadan diyetinize proteinli yiyecekler eklemek için başka nedenler de vardır. Proteinli yiyecekler, diyetiniz için esas olan diğer yüksek vitamin ve minerallere de sahiptir. Yağsız et, süt ve deniz ürünleri demir, kalsiyum, niyasin ve tiyamin içermektedir.

aletli pilates fiyat

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz