SPORCU SAĞLIĞI VE SU

SPORCU SAĞLIĞI VE SU

Mart 11, 2023 bakırköy pilates stüdyo begüm çelik diyetisyen personel trainer personel trainer faydaları pilates pilates fiyatları reformer pilates reformer pilates bakırköy reformer pilatesin faydaları Uncategorized yoga zumba 0
timthumb 2

SPORCU SAĞLIĞI VE SU

timthumb 2

SPORCU SAĞLIĞI VE SU

Yetişkin bir insan vücudunun %60-70’i sudur.Vücudumuz için hayati önem taşıyan suyun başlıca görevleri

1.Hücrelere oksijen ve besin öğelerinin taşınması
2.Besinlerin sindirimi ve emilmesi, 
3.Doku yenilenmesi,
4.Toksinlerin atılması
5.Vücut ısısının dengelenmesi,
6.El ve ayak ödemlerinin çözülmesi
7.Zayıflama diyetlerinde metabolizmanın hızlandırılması ve midede hacim kaplayarak tokluk hissinin sağlanmasıdır.

Su vücudumuza çeşitli yollardan alınır ve kaybedilir.Bu alımve kaybın farlı olması( kaybın fazla olması) vücudu dehidratasyona sokar. Vücut suyunun %1 kaybı ile susuma hissi başlar , %3 kaybı ile kan hacmi veperformansı azalır, %5 kaybı ile konsantrasyon bozulur,% 10 kayıp ile aşırı yorgunluk böbrek ve dolaşım yetmezliği oluşur ve %20 kaybında ölüm gerçekleşir. 

Su; sporcu performansını ve başarısını en çabuk etkileyen öğedir. Her insanın olduğu gibi sporcularda hayatında ve kariyerindeki önemigereği suyun önemini çok iyi anlamış olmalı ve kayıplarını hemen karşılamalıdır. Su içmek için susama hissinin oluşması beklenmemelidir.Çünkü vücut suyunun bir kısmı kaybedildikten sonra bu his oluşur. Sporcular artan su ihtiyacını karşılamadıkları takdirde;vücut ısılarında artış meydana gelir, kan hacmi ve performansı azalır, kas dayanıklılığı azalır ve kas spazmı ve kramplar gelişir.Sporcularda terle oluşan bu kaybın karşılanıp arşılanmadığını anlamanın en kolay yolu idrar rengi ve miktarıdır. Eğer miktar az ve rengi koyu ise ihtiyaç karşılanamamıştır.Bazı vitaminler idrar rengini değiştirebileceği için idrar miktarı daha iyi bir değerlendirme göstergesidir.

Yetişkin bir bireyin günlük su ihtiyacı 1,5-2,5 litre’dir.

Sporcular bu miktara antremanda terle kaybettikleri sıvı miktarını eklemelidir. Bir saatten kısa süren antremanlarda sıvı ihtiyacını karşılamak için kullanılacak en iyi içecek sudur. Eğer antreman
iki saatten fazla sürüyorsa sporcu içeceklerinden faydalanılmalıdır. Sporcu içecekleri içerdikleri karbonhidrat sayesinde kan glukoz seviyesini arttırırlar ve kas glikojeninin yeniden sentezine yardımcı olurlar. Ayrıca sporcu içecekleri elektrolit içermeleri,emilimlerinin hızlı olması, iyi tolere edilmeleri, kullanıma hazır ve lezzetli olmaları nedeni ile sporcular tarafından yaygın olarak kullanılır. 

Sıvı ihtiyacı alkol, çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerle karşılanmamalıdır. Çünkü bu içeceklerin diüretik etkileri vardır. Gene sıvı ihtiyacı meyve suları ilede karşılanmamalıdır. Yüksek karbonhidrat içeriklerinden dolayı dolgunluk hissi verirler ve kas kramplarına neden olurlar. Eğer meyve suyu tüketilmek zorund kalınırsa seyreltirelerek sporcular tarafından tüketilebilir.

Begum Logo Beyaz Zemin
her yer pilates fiyatlari

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz