Kelimelerin gücü! YAPABİLİRİM

Kelimelerin gücü! YAPABİLİRİM

Nisan 4, 2023 bakırköy pilates stüdyo begüm çelik diyetisyen personel trainer personel trainer faydaları pilates pilates fiyatları reformer pilates reformer pilates bakırköy reformer pilatesin faydaları Uncategorized yoga zumba 0
pilates topu fiyatlari

Kelimelerin gücü! YAPABİLİRİM

Aynı ilke, bir şey yapamayacağınız söylendiğinde de geçerlidir. Diğer insanların yaşamınızı etkilemesine ve kontrol edebileceğiniz sonuçları belirlemesine izin vermeyin. Yıllar önce, bir okula çapraz yürüyüş yaparken, bir araba çarptı. Kazanın ardından hala bir bulanıklık var, ancak birkaç tıbbi değerlendirmeden sonra sağ femoral başımın kırıldığını tespit ettim. Her doktor bir daha asla kaçamayacağımı söyledi. Sonuçta, yoğun fizik tedavi ve sıkı çalışmadan sonra, alaycıların yanlış olduğunu ispatladım ve koşu rejime geri döndüm. 

Pilates Yönteminde kelimelerin etkisi nedir?

6 yaşlarında ilk önce “Yapamam” kelimelerini söylememeyi öğrendim. Tıpkı o gün dün olduğu gibi hatırlıyorum. Düzensiz çubuklar üzerinde bir manevra yaparken, jimnastikçimin koçu bana “Bunu yapamam” diyerek kulak misafiri oldu. Bana hemen hiçbir şey yapamayacağımı söylememe sert bir tonda cevap verdi. Bu kelimelerin hayatım üzerindeki etkisi inanılmaz; bu sözler bu gün benimle birlikte kaldı.


Aşağıdaki ifadelerden herhangi birini hiç duydunuz veya duydunuz mu?

 1. Pilates yapamam çünkü kızlar için.
 2. Pilates yapamam çünkü dansçı değilim.
 3. Pilates yapamam çünkü esnek değilim.
 4. Pilates yapamam çünkü zamanım yok.
 5. Pilates hareketini yapamam.
 6. Eğitmenin yapmamı söylediği şeyi yapamam.

Pilates ile ilgili duyduğunuz birçok “yapamam” ifadesi var. Asıl mesele, “Yapamam” ifadesinin olumsuz çağrışımıdır. Düşüncelerimizin refahımız üzerinde bir etkisi olduğu fikrini hiç düşündünüz mü? Olumsuz düşünceler zıt bir etkiye sahipken olumlu düşünceler genel refahınızı geliştirecektir. Sizin için zorluğum, kelime seçimlerinizdeki olumsuz kalıpların farkında olmak için çaba harcamak ve bunun yerine, “Yapabilirim” gibi ifadeler kullanarak pozitif kalıplar oluşturmaktır.


Öyleyse “Yapamam” ifadelerini inceleyelim ve neden yapabileceğinizi anlayalım.

 1. Pilates yapamam çünkü kızlar için. Pilates Metodu bir adam tarafından geliştirilmiştir, Joseph Pilates. Pilates, erkek vücudunun yapısını çevreleyen Pilates Metodu egzersizlerini geliştirdi. Sonunda erkeklerin egzersiz yöntemini uygulamalarını istedi.
 2. Pilates yapamam çünkü dansçı değilim. Pilates Yöntemi başlangıçta dansçılar için geliştirilmemiştir. Joseph Pilates, askeri kişisel olarak Man Adası’ndaki yöntemini öğretmeye başladı. Pilates New York’ta bir stüdyo açana kadar dansçılar bu muhteşem egzersiz programını keşfetti.
 3. Pilates yapamam çünkü esnek değilim. Pilates Metodu, tüm insanların ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Aşırı esnek olan bireyler için, dengesi iyileştirmek için egzersizler düzenlenmiştir. Esnekliği arttırması gereken insanlar için, iş hareketliliğini iyileştirmek için iş uyarlanır. Pilates Metodunun güzelliği, programı gerçekleştirmenin tek yolu YOK. Pilates Metodu, her bireyin ihtiyaçlarını uygun modifikasyonlarla karşılar.
 4. Pilates yapamam çünkü zamanım yok. Pilates mat çalışması herhangi bir zamanda herhangi bir yerde yapılabilir. Öyleyse, neden 10 dakika erken kalkıp güne biraz Pilates matı işiyle başlamıyorsunuz? Söz veriyorum, çaba sarf etmek hayatınızı değiştirecek.
 5. Pilates hareketini yapamam. Hepimizin yeteneklerimizi zorlayan hamlelere sahibiz, ancak pratik, sabır ve sebatla her şey mümkündür.
 6. Eğitmenin yapmamı söylediği şeyi yapamam. Elinden gelenin en iyisini yap. Her gün farklı olacak. Bazı günler bedenlerimiz bizi şaşırtacak ve deneyeceğimiz her şeyi yapabiliriz ve diğer günler vücudumuz bize geri çekilmemizi söyler. Vücudunu dinle ve elinden gelenin en iyisini yap. Kimse mükemmel değildir ve birileri her şeyi biliyormuş gibi hissettiğinde, aslında hiçbir şey bilmediğine inanıyorum.

Bu ifadeler, hayatımızın bir parçası değil, ama sizi engellememeliler. Bir dahaki sefere kendinizi bir “ZORUNLU” zihin çerçevesinde bulursunuz, durun ve bu ifadeyi “YAPABİLİRİM” olarak çevirin ve kendinize bir şeyin mümkün olduğunu ispatlayın.

pilates topu fiyatlari

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Yardımcı Olabiliriz